10.Дружество с ограничена отговорност - Капитал, дялове, вноски и дружествени дялове - ООД

1.1. Капиталът на ООД може да се определи като основен (дружествен, регистриран, номинален, записан). Той се различава от допълнителния, собствения, заемния (привлечения) и рисковия капитал, които имат предимно счетоводно и финансово значение.

Капиталът на ООД има две основни функции - икономическа и юридическа. Икономическата функция се изразява в това, че той е материална база за извършване на дейността на ООД. Юридическата функция се изразява в това, че капиталът на ООД е гаранция (обезпечение) за неговите кредитори.

Капиталът на ООД се различава от неговото имущество, което е съвкупност от права и задължения със стойностен характер (от активи и пасиви). Капиталът на ООД е сравнително постоянна категория и може години да остане непроменен, а имуществото е изключително динамична категория и при нормална стопанска дейност може да се променя ежедневно. По правило капиталът и имуществото на ООД съвпадат само при неговото образуване и преди то да е започнало извършването на стопанска дейност. Счетоводно капиталът се поставя в пасива на баланса на ООД.

1.2. Капиталът на ООД е сумарна величина от стойността на дяловете на съдружниците. По тази причина те могат да се определят като основни дялове.

При ЕООД целият капитал (всички дялове) са притежание на едно лице (титуляр).

Минималният размер на един дял е 10 лв., като стойността на всеки дял трябва да е кратна на 100. Дяловете могат да бъдат равни или различни по размер за отделните съдружни­ци. Един дял може да се съпритежава от няколко лица.

ООД трябва да води специална книга за дяловете, в която да се вписват поетите дялове по брой и размер от всеки съдружник, направените срещу тях вноски и всички промени на дяловете. За редовното водене на тази книга отговаря управиелят на ООД.

1.3. Дяловете се различават от вноските на съдружниците.

Дяловете изразяват структурата на капитала на ООД, а чрез вноските се покрива тяхната стойност. Вече се отбеляза, че при учредяването на ООД реално направените вноски трябва да покриват най-малко 1/3 от стойността на поетия от съдружника основен дял (дялове).

Вноските могат да бъдат парични, непарични и смесени Непаричните вноски трябва да се оценят от три вещи лица (експерти), които се назначават от регистърния съд. В дружествения договор може да се посочи оценка на непаричните вноски, която е равна или по-ниска, но не и по-висока от експертната оценка.

Вноските, с които се внася стойността на записаните от съдружниците дялове, могат да се определят като основни вноски.

1.4. Дружественият дял материализира членството на съдружника в ООД, т. е. неговите имуществени и неимуществени права и задължения (напр. правото на дивидент, на ликвидационен дял, на глас в общото събрание, задължението да се направи основна и допълнителна вноска и др.). Всеки съдружник може да има само един дружествен дял, въпреки че може да притежава няколко дяла в капитала.

Дружественият дял на съдружника се определя съобразно броя на поетите от него основни дялове (когато те са с еднаква стойност) или от размера на поетия дял (когато дяловете са с различна стойност). В дружествения договор може да се предвиди друг начин за определяне на дружествените дялове (напр. съобразно реално направените вноски или по принципа на равенството).

За своите дружествени дялове (за членството си в ООД) съдружниците могат да получат удостоверение, което съществено се различава от временното удостоверение за записани акции. Удостоверението за участие в ООД има само доказателствено (удостоверително) значение. То не е ценна книга и не може да се прехвърля или залага.

Дружественият дял на съдружник в ООД може да се залага. Договорът за залог трябва да се сключи в писмена форма с нотариална заверка на подписите на съдружника и заложния кредитор и да се впише в Централния регистър за особените залози и в търговския регистър по партидата на ООД. До вписването в търговския регистър договорът за залог не може да се противопостави на други субекти (трети добросъвестни лица). Следва да се приеме, че се залагат само имуществените права на съдружника, а не целият дружествен дял в ООД (без неимуществените права и имуществените и неимуществените задължения). Този извод се налага от обезпечителната функция на залога. Съдружникът-залогодател може да упражнява неимуществените си права (напр. на глас в общото събрание, на информация за дружествените работи и др.).

Заложният кредитор може да иска прекратяване на участието в ООД на съдружника-залогодател и да се удовлетвори от неговия дял в имуществото на дружеството. За тази цел кредиторът трябва да отправи до ООД писмено предизвестие в 3-месечен срок преди прекратяване участието на съдружника.           

Дружественият дял на съдружник може да бъде запориран от негов кредитор. Запорът трябва да се извърши по реда на ГПК. Запорът се отнася само за имуществените права на съдружника - на дивидент и ликвидационен дял. Ако запорът обезпечава публично вземане, той трябва да се съобщи в Централния депозитар и да се впише в търговския регистър и в книгата за дяловете.

Дружественият дял на съдружник в ООД може да бъде прехвърлен на друго лице - съдружник или несъдружник (външно лице). Следователно за разлика от СД и КД членството в ООД може да възникне както по първичен начин (чрез участие в учредяването на дружеството или чрез последващо встъпване в него), така и по производен начин (с правоприемство).

Прехвърлянето на дружествения дял може да стане чрез различни отчуждителни способи (напр. договори за продажба, дарение, замяна, даване вместо изпълнение). С прехвърляне на дружествения дял се прехвърля и делът (дяловете) на съдружника в капитала на ООД, тъй като върху правоприемника преминават всички имуществени и неимуществени права и задължения на прехвърлителя (праводателя), т. е. членството в ООД. Но ако праводателят (напр. продавач на дружествен дял) не е внесъл изцяло стойността на своя основен дял (дялове), той и правоприемникът (купувачът) отговорят солидарно пред ООД за дължимите вноски (за невнесената част от дела в капитала).

При прехвърляне дружественият дял е делим, т. е. може да се прехвърли само част от него. Прехвърлената част може е идеална или реална.               Прехвърлянето на дружествен дял в ООД става по различен начин в зависимост от качеството на правоприемника съдружник или несъдружник. Прехвърлянето на дружествен дял върху друг съдружник се извършва свободно, т. е. без да е обходимо съгласие на останалите съдружници.

Прехвърлянето на дружествен дял в ООД върху несъдружник (външно лице) се извършва и по решение на общото събрание, прието с мнозинство повече от 3/4 от капитала. В дружествения договор може да се предвиди това решение да се приема с по-голямо мнозинство или с единодушие. Недопустимо е в договора да се предвижда по-малко мнозинство (напр. 1/2 от капитала) или да се установява свободно прехвърляне (без да се приема решение). Следователно и при прехвърляне на дружествен дял от съдружник на външно лице се проявява хибридния (смесения) характер на ООД, като в това отношение то стои по-близко до СД, отколкото до АД. По закон дружествените дялове са винкулирани и ООД има затворен характер.

Прехвърлянето на дружествен дял на съдружник върху друг съдружник или външно лице трябва да се извърши чрез писмен договор с нотариално заверени подписи на праводателя и правоприемника, т. е. по различен ред в сравнение с този за прехвърляне на акции. Прехвърлянето (придобиването) трябва да се впише в търговския регистър. Сключването на договора има конститутивно действие за прехвърлянето (придобиването) на дружествен дял в ООД от друг съдружник, а вписването му в търговския регистър има декларативно действие, ко­ето може да ползва трети добросъвестни лица (напр. при залагане или последващо прехвърляне на продадения дружествен дял). Прехвърлянето на дружествен дял на външно лице има действие от вписването му в регистъра. Прехвърлянето на дружествен дял следва да се отбележи и в книгата за дяловете на ООД.

Дружествен дял може да се прехвърли и в ЕООД, въпреки че тази възможност не е уредена изрично от закона. В този случай се сменя едноличният титуляр (собственик) на капитала.

ТЗ не е уредил възможността за доброволно или принудиелно придобиване на дружествен дял на съдружник от ООД, както и възможността за залагане на дружествен дял в полза на ООД.

Съгласно чл. 129, ал. 1 ТЗ дружественият дял може да се наследява. По тази възможност ООД се различава от СД и КД и се доближава до АД. Но тъй като при ООД личността и качествата на съдружника могат да имат голямо значение за дружеството и останалите съдружници, в дружествения договор може да се предвиди, че при смърт на съдружник ООД ще продължи с намален състав или че за встъпването на наследник като съдружник е необходимо решение на общото събрание (съгласие на останалите съдружници). Дружественият договор обаче не може да предвиди, че наследниците на починалия съдружник няма да придобият (наследят) неговите имуществени права.

2. Увеличаване и намаляване на капитала

2.1.Решения за увеличаване и намаляване на основния капитал може да приема само общото събрание на ООД. Тези решения се приемат с единодушие и подлежат на вписване в търговския регистър, от който момент влизат в сила.

2.2.Увеличаване на основния капитал може да се извърши само по определени способи:

- чрез увеличаване стойността (размера) на дяловете на съдружниците;

- чрез записване на нови дялове от съдружници;

- чрез приемане на нови съдружници.

Увеличаването на капитала на ООД е допустимо само ако първоначално определеният капитал е внесен изцяло (всички съдружници са внесли напълно стойността на поетите от тях дялове). Това изискване не е предвидено изрично от ТЗ, но следва по аналогия с чл. ,192, ал. 5 ТЗ относно увеличаването на акционерния капитал. То не се прилага при промяна от закона на минималния размер на капитала на ООД (напр. от 50 000 лв. на 5 млн. лв.). В този случай капиталът трябва да се увеличи за сметка на преоценъчния резерв (получен след ревалоризацията) чрез увеличаване стойността на дяловете на съдружниците.

По принцип увеличаването на капитала чрез увеличаване стойността на дяловете или чрез записване на нови дялове от съдружници е съразмерно на първоначално поетите от тях дялове. В дружествения договор или в решението на общото събрание може да се предвиди друг начин за увеличаване на капитала, който да доведе до ново съотношение на дяловете между съдружниците.

Увеличаването на основния капитал може да стане ефективно (при покриване стойността на новите или увеличените по размер дялове чрез нови вноски) или номинално (със средства на ООД).

2.3. Основният капитал на ООД може да бъде намален до 5 000 лв. В решението на общото събрание трябва да се посочи целта на намаляването, неговият размер и способът (начинът), по който то ще се извърши.

Намаляването на капитала на ООД може да се извърши също по три способа:

- чрез намаляване стойността на дяловете;

- чрез освобождаване от задължението за довнасяне на невнесената част от стойността на поетия дял от съдружник;

- при напускане или изключване на съдружник.

При намаляване капитала на ООД е предвидена защита на неговите кредитори. Тя се осъществява чрез известяване на кредиторите за намаляването. Известяването става чрез обявяването му. В обявлението ООД трябва да заяви, че е готово да даде обезпечение на вземанията или да изпълни задълженията си към кредиторите, които не са съгласни с намаляването на капитала.

- В полза на кредиторите на ООД е предвиден 3-месечен срок, който тече от обнародване на решението за намаляване на капитала (вж. чл. 150, ал. 2 ТЗ). В този срок кредиторите могат да дадат съгласие или да възразят срещу намаляването на капитала.

Несъгласието (възражението) на тези кредитори трябва да се направи писмено. Правото на възражение с погасява с изтичане на 3-месечния срок, който е преклузивен; Задълженията на ООД към тези кредитори трябва да бъдат изпълнени или те да се съгласят на предложеното им обезпечение. Възражението дори на един кредитор, чието вземане не е удовлетворено или обезпечено, осуетява намаляването на капитала на ООД.

Намаляването на капитала на ООД трябва да се впише в търговския регистър след изтичане на 3-месечния срок. Вписването става по заявление на управителя на ООД, който трябва да представи доказателства за спазване на горепосочените изисквания, както и писмена декларация, че на несъгласните с намаляването на капитала кредитори е дадено обезпечение или техните вземания са удовлетворени.

2.4. Възможно е съчетаване между намаляване и увеличаване на капитала на ООД. Това съчетаване може да се направи с цел саниране (заздравяване) на дружественото предприятие при отрицателен баланс. Комбинирането между намаляване и увеличаване на капитала на ООД може да се предвиди в едно решение на общото събрание. Когато намаляването и увеличаването на капитала са предвидени в две отделни решения на общото събрание на ООД, двете операции могат да се заявят едновременно за вписване   в регистъра.

При разглежданото съчетаване намаляването на капитала е условно, тъй като има действие само ако бъде извършено предвиденото увеличаване на капитала. В този случай капиталът може да бъде намален и под законовия минимум, ако минималният размер се достига с увеличаването.

 

Contact

Икономика.Кариера. Бизнес.

© 2016 All rights reserved.