Видове застраховки

В тази тема ще обърнем внимание на някои задължителни и незадължителни застраховки.

Задължителните застраховки,те се определят със закон от народното събрание.

Това са застраховките- гражданска отговорност,застраховка лекарска грешка,застраховка нотариус и др.

 

Гражданска отговорност- това е задължителна застраховка,която е определена със закон в България от 1929 година.Всеки,който притежава автомобил се задължава да застрахова автомобила си.

Не се изплаща застраховка "авто-каско" при следните случаи:

-При направена щета след употреба на алкохол

-При използване на силно упойващи вещества

-Шофиране на автомобил без масло и допълнителни течности,след което се е появила щета.

 

При настъпването на щети,първо се извиква полиция, след което се урежда застрахователна оценка от самият застраховател,който трябва да извика комисия по разглеждане на щетите и поставяне на оценка, след което на базата на поставената оценка се прави изплащането.

 

Застраховка лекарска грешка - съгласно Закона за здравето  лечебните заведения би следвало  задължително да застраховат лицата, които упражняват медицинска професия в лечебното заведение, за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на професионалните им задължения. Застраховки трябва да имат както лекарите и сестрите в болниците, така и тези, които работят в поликлиники, хосписи, диспансери, Бърза помощ или пък в самостоятелни кабинети. На застраховане подлежат и медиците, които работят в тъканните банки или кръвните центрове. Целта е всички те да бъдат защитени, в случай че допуснат грешка и увредят пациентите си или причинят смъртта им. Ако болните или техните роднини поискат обезщетение, застраховката трябва да покрие поне част от него.

 

Застраховка нотариус - всеки действащ нотариус се задължава да се застрахова със застраховка "Професионална отговорност на нотариус".Тази застраховка покрива рисковете от допусната грешка на действащите лица (нотариуси) и лицата работещи в кантора,спрямо трети лица.Тази застраховка също е задължителна и е вписана в Закона за нотариусите и нотариалната дейност,която влиза в сила в България през 1997 година.

 

Примери за незадължителни застраховки са - застраховка на земеделски култури,застраховка карол и други.

 

Застраховка за земеделски култури- Обект на тази застраховка е продукцията,за която се отглежда културата.Основните покрити рискове,които застрахователя включва са- градушка,буря,проливен дъжд,пожар и т.н. Застрахователя не изплаща за суша,за качество,за умишлени действия на застрахования,вредители и др.

 

За различните видове растения,застрахователя влиза в сила и носи отговорност от 0,00 часа на следващия ден,а отговорността на застраховката изтича след прибирането на реколтата или има определен срок в договора срок за прибирането на стоката в различните региони.

 

Застрахователната стойност се определя от средния добив на декар,а застрахователната вноска се определя от два важни фактора- вида на земеделската култура и мястото,където е засадена културата.

 

Застраховка карол.

 

Това е застраховка за товарите,които се транспортират по суша,вода и  въздух или комбинирано.Обект на застраховка е самият товар,превозваната такса,митото,очакваната печалба и застраховката.

 

При тази застраховка се сключва международни сделки със следните правила:

Сключена сделка при клаузата СИФ(SIF)

- отговорността на превозвача е да достави стоката на мястото,където ще се транспортира,ще се осъществи товарене на стоката и носи отговорност на стоката до пристигане на нейното местоназначение.

 

Свободна и отговорна - ФОБ

Продавача е длъжен да натовари,пренесе,мине ли борда на превозното средство до тук е отговорността.Тук застрахователната вноска зависи от естеството на самите стоки.Също така зависи от територията на транспортираните държави.

 

Contact

Икономика.Кариера. Бизнес.

© 2016 All rights reserved.

Make a free websiteWebnode