11.Дружество с ограничена отговорност – Права и задължения на съдружниците. Членство

1.1. Членството е дяловото участие на всеки от съдружниците в ООД. То се изразява в техния дружествен дял и се състои от правата и задълженията на съдружниците спрямо ООД. В членството не влизат правата и задълженията на съдружника спрямо останалите съдружници, въпреки че някои от тях се сновават на членството и имат корпоративен характер.

Членството в ООД може да възникне по първичен (оригинерен) и по производен (вторичен, деривативен) начин. Пър­вият начин за пораждане на членството е без правоприемство, а вторият начин е с правоприемство на членствените права и задължения.

1.2. Първично възникване на членството в ООД има при:

- участие на съдружник като учредител на ООД;

- встъпване като съдружник в регистрирано ООД.

При първия вид първично придобиване членството възниква с регистрацията на ООД, т. е. от момента, в който дружеството става юридическо лице. До този момент участниците в образуването на ООД са учредители, а не членове .

Вторият вид оригинерно придобиване на членството предоставя фактически състав, който се състои от два елемента подаване на писмена молба от лицето и решение на общото събрание на ООД. В молбата трябва да се заяви, че новият съдружник приема клаузите (условията) на дружествения договор, поради което не е необходимо неговото приподписване.

Лицето придобива качеството на съдружник от влизане в сила на решението на общото събрание, т. е. Придобиване на членството има договорен характер, тъй като предпоставя, две съвпадищи волеизявления на субектите - молба на новия съдружник и решение на общото събрание на ООД. Решението влиза в сила след неговото вписване в търговския регистър.

Когато новият съдружник е юридическо лице, е необходим и трети елемент на фактическия състав - решение на компетентния колективен орган за управление за участие на юридическото лице в даденото ООД.

1.3. Вторично придобиване на членството в ООД (по правоприемство) е налице при:

- прехвърляне на дружествен дял на друго лице (несъдружник);

- наследяване на дружествен дял от наследниците на починал съдружник;

- преобразуване на съдружник – юридическо лице.

И при трите вида производно придобиване на членството в ООД има правоприемство. Първите два вида вече бяха разгледани.   

Преобразуването на съдружник - юридическо лице, може да стане чрез превръщането (конвертирането) му в друго юри­дическо лице (напр. в друг вид търговско дружество) или чрез реорганизиране, което има четири проявни форми - сливане, вливане, разделяне и отделяне. Тъй като ООД е предимно капиталово търговско дружество, преобразуването на съдружник - юридическо лице, води до правоприемство на членството в ООД (напр. при прекратяване чрез сливане на съдружник но­вото юридическо лице става съдружник в ООД, тъй като е универсален правоприемник на прекратеното юридическо ли­це).

1.4. Прекратяване на членството в ООД може да стане на основания, които са предвидени в ТЗ или в дружествения до­говор. Прекратяване на членството може да настъпи по воля­та на съдружника или независимо от него.

Законовите прекратителни основания са посочени в чл. 125 и чл. 126 ТЗ:

- смърт на съдружник - физическо лице;

- поставяне под пълно запрещение на съдружник - физическо лице;

- прекратяване с ликвидация на съдружник – юридическо лице;

- обявяване в несъстоятелност на съдружник;

- предизвестие на съдружник;

- изключване на съдружник.

Към тези основания за прекратяване на членството в следва да се прибави прехвърлянето на дружествен дял според изискванията на чл. 129 ТЗ.

В дружествения договор на ООД може да се предвидят и други прекратителни основания (напр. поставяне на съдружник - физическо лице, под ограничено запрещение или преобразуване на съдружник - юридическо лице).

Сравнително най-големи трудности и различни тълкувания в теорията и практиката предизвиква прекратяване на членството в ООД поради предизвестие от съдружник. Предизвестието трябва да е писмено и да се направи най-малко 3 месеца преди датата на прекратяване на членството в ООД. Чрез дру­жествения договор този срок може да се удължи или съкрати. По решение на общото събрание прекратяване на членството може да настъпи преди изтичане на 3-месечния или определения в договора друг срок. Имуществените последи от прекратяване на членството в ООД следва да се уредят въз основа на счетоводния баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването.

При напускане на ООД от съдружник с предизвестие е налице колизия между неговите интереси и тези на останалите съдружници. Колизия има и между интересите на напускащия съдружник и тези на кредиторите на ООД, тъй като напускането може да доведе до намаляване капитала на дружеството. Капиталът на ООД няма да се намали, ако дружественият (ликвидационният) дял на напускащия съдружник се изплати за сметка имуществото на дружеството, което надвишава неговия капитал. В останалите случаи делът на напускащия съдружник трябва да се поеме от друг съдружник или да се разпредели между останалите членове на ООД, т. е. намаляването на капитала да се съчетае с неговото увеличаване, но без да се спазва разгледания по-горе ред за това. Друга възможност е капиталът на ООД да се намали с дела (дяловете) на напускащия съдружник при спазване на всички изисквания за това намаляване (решение на общото събрание, обнародване, съгласие на кредиторите и т. н.).

С оглед изложеното следва да се приеме, че членството в ООД на напускащия съдружник не се прекратява автоматично с изтичане на срока на предизвестието. Правото на напускане с предизвестие от съдружник е условно право.

2. Права и задължения на съдружниците

2.1. Членството в ООД се състои от правата и задълженията на съдружниците. Тези права и задължения се определят в ТЗ и дружествения договор. Чрез договора може да се предвидят допълнителни права и задължения на всички или част от съдружниците. Възможно е и договорно отпадане на някои законови права и задължения. В решения на общото събрание на ООД може да се предвидят условия (предпоставки) за упражняване на законови или договорни права и задължения на съдружниците, както и създаване на нови задължения. Следователно не е задължително правата и задълженията на съд­ружниците в ООД да бъдат равни (напр. някои от тях могат да имат по-голям дивидент, други съдружници могат да участват само капиталово в дружеството, без да поемат лични задължения).

Правата на съдружниците в ООД се разграничават на имуществени и неимуществени. Неимуществените права са управителни и контролни. Задълженията на съдружниците също се делят на имуществени и неимуществени (лични).

2.2. Имуществени права на съдружниците са:

- право на участие в разпределението на печалбата (право на дивидент);

- право на ликвидационен дял.

В дружествения договор на ООД не може да се уговаря плащането на лихви върху дяловете на съдружниците.

По принцип правото на дивидент е съразмерно на поетите от съдружника дял (дялове) в капитала на ООД. Правото дивидент е основен елемент от дружествения дял на съдружниците. В дружествения договор може да се предвиди друг начин за участие в разпределението на печалбата на ООД (напр. тя да се дели поравно, въпреки че съдружниците имат различни по брой или размер дялове, печалбата да се разпределя съразмерно на реално направените вноски в капитала, някои от съдружниците да имат привилегирован дивидент и др.).

Правото на дивидент е отменимо право. То може да отпадне на основание клауза в дружествения договор или решение на общото събрание на ООД.

Правото на ликвидационен дял е облигационно право (вземане), което се поражда при прекратяване с ликвидация на ООД или при прекратяване членството на съдружник. В останалите случаи съдружниците не могат да искат вноските си в капитала (стойността на дяловете си). Ликвидационният дял е дружествения дял, като от него се извадят задълженията и неимуществените  права на съдружника. По правило той се определя в пари дори ако съдружникът е направил непарична вноска.                        

Правото на ликвидационен дял е неотменимо право, тъй като то не може да се отнеме чрез дружествения договор или по решение на общото събрание.

Правото на ликвидационен дял е условно право, тъй като е обусловено от съотношението между активи и пасиви в имуществото на ООД.

По принцип правото на ликвидационен дял е съразмерно на притежавания от съдружника дял (дяловете) в капитала на ООД. В дружествения договор може да се предвиди друг начин за определяне на ликвидационните дялове на съдружниците (напр. те да са съразмерни на реално направените вноски и някои от съдружниците да имат привилегирован размер на лик­видационния дял и др.).

Исковете при упражняване правото на дивидент и на лик­видационен дял се погасяват с общата (5-годишна) давност.

2.3. Управителни права на съдружниците в ООД са:

- право на участие в управлението на ООД;

- право на глас в общото събрание на ООД;

- право на съдружниците да бъдат избирани за управители
или контрольори на ООД.

Правото на участие в управлението на ООД се проявява във възможността за участие в заседанията на общото събра­ние (напр. чрез задаване на въпроси, изказвания, даване на предложения и др.).

Правото на глас в общото събрание на ООД е най-същественото управително право на съдружниците. По правило все­ки съдружник има толкова гласа в общото събрание, колкото е неговият дял в капитала на ООД (вж. чл. 137, ал. 2 ТЗ

Правото на глас в общото събрание възниква с пораждане на членството в ООД.

Правото на глас в общото събрание на ООД може да се упражни лично или чрез пълномощник. Упълномощаването трябва да е писмено и конкретно. Ако съдружникът е юридическо лице, правото на глас се упражнява от неговия законен (органен) представител.

Правото на глас не може да се упражни, ако общото събрание решава въпроси, които засягат интересите на дадения съдружник (напр. при негово изключване от ООД).

ТЗ признава определени управителни права на съдружници, които притежават определена част от капитала на ООД.

Тези права се определят като колективни или малцинствени (на малцинството). Законовото им признаване доближава ООД до АД. Така например съдружници с дялове над 1/10 от капитала могат да искат свикване или да свикат общо събрание както и да искат съдът да назначи други ликвидатори на ООД на мястото на тези, които са определени в дружествения договор или по решение на общото събрание. Съдружници, които имат дялове над 1/5 от капитала, могат да предявят иск за прекратяване на дружеството.

2.4. Контролни права на съдружниците са:

-    право да бъдат осведомявани за хода на дружествените работи;

-    право да преглеждат търговските (счетоводните) книги и другата кореспонденция (документация) на ООД;

-    право да искат отмяна на актове на управителя пред общото събрание на ООД;

-    право да искат отмяна на решение на общото събрание пред съда.

Последните две права се определят като защитни.

Правата на съдружниците да бъдат осведомявани за хода на дружествените работи и да преглеждат книжата на ООД са неотменими права.

Правото да се иска отмяна на актове на управителя пред общото събрание на ООД обхваща както актовете (действията), които са незаконосъобразни или противодоговорни, така и тези, които са нецелесъобразни (стопанско неоправдани).

На съдебна отмяна подлежат само решения на общото съб­рание, които нарушават нормативен акт или договора на ООД.

2.5. Имуществени задължения на съдружниците в ООД са:

-    задължение за внасяне стойността на поетия дял (да се направи дялова вноска);

-    задължение за изплащане на допълнителна вноска;

-    акцесорно (добавъчно) задължение за плащане на законна лихва (при невнасяне или закъсняло внасяне на парична вноска) или на обезщетение за вреди (при невнасяне или закъсняло внасяне на непарична вноска).

Задължението за внасяне стойността на поетия дял е основното задължение на съдружниците в ООД. Дяловата вноска (парична, непарична или смесена) трябва да се направи ефективно (реално). ООД не може да опрощава това задължение освен при намаляване на капитала. Съдружникът не може да прави компенсация на задължението си за дялова вноска с вземане, което има към ООД. Вноската може да се направи на кредитор на ООД.

Както вече се отбеляза, при образуване на ООД е необходимо всеки съдружник да е внесъл най-малко 1/3 от своя дял. В дружествения договор трябва да се посочат сроковете и условията за довнасяне на стойността на дела (дяловете). При неспазване на тези срокове управителят на ООД може по съ­дебен ред да претендира внасяне на съответната част от дела на съдружника. Неизправният съдружник дължи на ООД за­конна лихва и обезщетение за вредите, които я надвишават.

Когато съдружник не е изпълнил основното си имуществено задължение (не е изплатил или внесъл дела си)  се смята за изключен, ако не изплати или внесе дела си в допълнително определения от  общото събрание на ООД срок (т.е. извънсъдебно), който не може да е по-малък от 1 месец. Управителят уведомява писмено съдружника за допълнителния срок и го предупреждава за изключването. Изключеният съдружник има право да иска отмяна на решението за изключване пред съда. В отменителното производство съдът проверява само дали процедурата по свикване и провеждане на общото събрание противоречи на императивните изисквания на закона и налице ли е основанието за изключване - невнасяне стойността на поетия дял (дялове) в определения срок. Съдът няма право да проверява целесъобразността на решението за изключване на съдружник.

Изключването на съдружник поради неизпълнение на задължението за внасяне пълната стойност на поетия дял (дялове) води до две съществени последици - съдружникът губи дружествен (ликвидационен) дял, а неговият дял в капитала на ООД се кадуцира (обезсилва).

При изключване (кадуциране дела) на съдружник останалите съдружници трябва да предложат на друго лице да поеме (запише) същите по брой или размер дялове. Това означава се приеме нов съдружник и да се измени дружественият договор. В случая няма прехвърляне на дружествен дял, т. е. между изключения и новия съдружник липсва правоприемство. В такъв смисъл следва да се тълкува изразът на закона „делът да бъде продаден на друго лице" (вж. чл. 121, ал. 2 ТЗ).

Ако не може да се приеме нов съдружник, останалите членове на ООД имат две алтернативни възможности - да поемат дяловете на изключения съразмерно на притежаваните от тях дялове или да намалят капитала до законноустановен минимум.

Съдружниците могат да покрият невнесената част от дела на неизправния съдружник или да намалят капитала и без го изключват.

Друго имуществено задължение на съдружниците на ООД е за внасяне на допълнителни парични вноски. Това задължение може да е уредено в дружествения договор или да се даде по решение на общото събрание на ООД. То е специфично за ООД.

Задължението за допълнителни парични вноски може се предвиди за покриване на загуби на ООД, в който случаи тези вноски имат значението на фонд „Резервен" на АД, или при временна необходимост от парични средства. Временният характер на тази необходимост прави нецелесъобразно увеличаването на капитала на ООД, тъй като впоследствие той трудно може да бъде намален (след отпадане на необходимостта от парични средства).

Допълнителните парични вноски могат да имат за предмет само парична сума.

Допълнителните парични вноски са източник за вътрешнодружествено кредитиране. Те са форма на принудителен за­ем за потребление. За разлика от обикновения заем за потреб­ление, който има за свой юридически факт договорът за заем, задължението за допълнителни парични вноски има за юри­дически факт решение на общото събрание, което е разновидност на едностранните сделки.

В решението на общото събрание трябва да се посочи срокът за връщане на допълнителните парични вноски на съдружниците. В противен случай решението е недействително. В решението на общото събрание може да се предвиди плащането на лихви върху допълнителните парични вноски при ООД на съдружниците.

Съдружници, които не са гласували за решението на общото събрание за внасяне на допълнителни парични вноски могат да упражнят правото си на напускане. Правото на напускане трябва да се упражни в 1-месечен преклузивен срок. Срокът тече от деня на заседанието или от получаване на уведомяването за решението на общото събрание. Правото на напускане се упражнява по реда на чл.125, ал.2, 3 ТЗ - чрез писмено предизвестие, направено най-малко 3 месеца преди прекратяване на членството, ако в дружествения договор не е предвиден друг срок. Ако съдружникът не упражни правото си на напускане на ООД, той може да бъде изключен по реда на чл.126, ал.3,4 ТЗ. Делът на изключения съдружник не се кадуцира. Той има право да получи дружествения си дял от ООД, както и внесената част от допълнителните парични вноски.

Допълнителните парични вноски не се отразяват в основния  капитал (не водят до неговото увеличаване), а се отразяват в имуществото на ООД (в пасива на баланса).

2.6. Неимуществени задължения на съдружниците в ООД  са:

 - за участие в управлението на ООД;

 - за оказване на съдействие при осъществяване на дружествената стойност;

 -  за изпълнение решенията на общото събрание на ООД

В дружествения договор може да се предвидят и други имуществени задължения на съдружниците (напр. за лично участие в дейността на ООД, за предоставяне на пазарна и друга информация и др.).

Задължението за участие в управлението на ООД се свежда до участие в заседанията на общото събрание. В съдържанието на това задължение не се включва задължение на съдружника да бъде управител или контрольор на ООД. Такова задължение може да се поеме чрез дружествения договор.

Задължението за оказване на съдействие на ООД при извършване на неговата дейност има широко съдържание и различни проявни форми. Следва да се приеме, че то включва и забраната за извършване на конкурентна дейност от съдружниците спрямо ООД, въпреки че ТЗ е предвидил изрично такова задължение само за управителя.

Задълженията за участие в управлението и за оказване на съдействие могат да бъдат изключени (да отпаднат) чрез клауза в дружествения договор. Възможно е участието в ООД на част или дори на всички съдружници да бъде само капиталово. Задължението да се изпълняват решенията на общото събрание на ООД е характерно за всички корпоративни юридически лица. Съдружниците не са длъжни да изпълнят само нищожните решения на общото събрание. Това задължение е неотменимо (не може да се изключи чрез дружествения договор).

При неизпълнение на тези три задължения и когато съдружникът действа против интересите на ООД, той може да бъде изключен по решение на общото събрание, т. е. извънсъдебно. Изключване е възможно и при неизпълнение на задължение, предвидено в дружествения договор.

 

Contact

Икономика.Кариера. Бизнес.

© 2016 All rights reserved.

Make a website for freeWebnode